475682-2019 - ResultatSverige-HALMSTAD: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OP Textilier
Referensnummer: DNRGS180289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Region Hallands samlade behov av bl a andningsskydd, munskydd, op mössa, visir, skyddsrock, op rockar, op avdelningskläser, op lakan, op handduk, op duk, hålduk, ögonduk, lamphandtagsskydd, op set, tvättset, op kompress, op tork, tamponad, hjärntork, uppsamlingspåse, kameraskydd, mikroskopskydd, värmetäcke, överdrag för armbordsdyna mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33199000 Sjukvårdskläder, 39518000 Sjukhuslinne, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen