475884-2020 - PlaneringSverige-VÄNERSBORG: SMS-tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - SMS-plattform/tjänst
Referensnummer: RS 2020-05988
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64212100 SMS-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMS är en viktig kanal för att kommunicera med regionens invånare ex, inför ett tidsbokat besök, det är även viktigt för den interna kommunikationen ex. vid inkallning av personal. Det har visat sig att en mottagare läser ett SMS i mycket större omfattning än andra meddelande såsom e-post. Detta är ett område som vi ser kommer att utvecklas ytterligare fram över.
Västra Götalandsregionen har under de senaste åren skickat c:a 10 miljoner SMS per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMS-tjänst