476035-2021 - ÄndringSverige-Lund: Kemiska produkter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriekemikalier och biologiska produkter
Referensnummer: V 2021/626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet, Malmö universitet, Chalmers tekniska högskola, Göteborgs universitet, samt Linköpings universitet genomför gemensamt en upphandling av laboratoriekemikalier och biologiska produkter till universitetens utbildnings- och forskningsverksamheter.I upphandlingen ingår samtliga laboratoriekemikalier och biologiska produkter som är förekommande i en laboratorie- och forskningsmiljö. Upphandlingen är indelad i två produktområden: laboratoriekemikalier och biologiska produkter. Vardera produktområde utvärderas för sig och kontrakt tilldelas per produktområde.