Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teleradiologiska tjänster
Referensnummer: 19RS11626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser radiologisk granskning under dagtid samt nattetid på distans inom allmänradiologi och neuroradiologi av specialistläkare (distansgranskaren) med specificerad kompetens till Region Västernorrland på uppdrag av Länsverksamhet Röntgen.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Teleradiologiska tjänster enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen