47608-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Patientövervakningssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övervakning till barn- och spädbarnsavdelningen
Referensnummer: RS/2234/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla ett övervakningssystem till neonatalavdelningen och barnavdelningen på Östersunds sjukhus. I dagsläget delar spädbarnsavdelningen och barnavdelningen på patientövervakningsutrustningen. På spädbarnsavdelningen sitter oftast utrustningen på fasta patientplatser men patienten skall enkelt kunna flyttas till andra delar av sjukhuset eller till andra sjukhus vilket ställer krav på att utrustningen ska vara mobil. På barnavdelningen är åldern på patienterna allt mellan 0-18 år vilket gör att utrustningen skall kunna vara uppkopplad och följa med ett barn som leker eller liknande utan att det blir för klumpigt eller att utrustningen går sönder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33195000 Patientövervakningssystem, 33195200 Övervakningscentral, 33195100 Monitorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla ett övervakningssystem till neonatalavdelningen och barnavdelningen på Östersunds sjukhus.
I dagsläget delar spädbarnsavdelningen och barnavdelningen på patientövervakningsutrustningen. Det är ett Philips övervakningssystem som köptes in 2009 och som består av en central, en klient, 6 st. MP70 monitorer, en MX700 monitor, 16 st. X2 monitorer samt diverse tillbehör såsom modulrack, fjärrkontroller och extra moduler som mäter t.ex. CO2 och SpO2. En del av ovanstående utrustning är inköpt senare än 2009 för att ersätta trasiga apparater eller för att komplettera systemet. Till systemet finns även ett Ascom sökarsystem.
Fördelningen av utrustningen mellan avdelningarna är följande:
Barnavd:
Barnavdelningen har två stycken x2:or. Klienten är placerad hos dem så att de centralt kan övervaka dessa x2:or.
Spädbarnsavd.
Övrig utrustning är placerad på spädbarnsavdelningen förutom två stycken x2:or. En av dessa är placerad i en Airbourne trasportkuvös som används för flygtransporter och den andra är placerad på centraloperationsavdelningen.
På spädbarnsavdelningen sitter oftast utrustningen på fasta patientplatser men patienten skall enkelt kunna flyttas till andra delar av sjukhuset eller till andra sjukhus vilket ställer krav på att utrustningen ska vara mobil.
På barnavdelningen är åldern på patienterna allt mellan 0-18 år vilket gör att utrustningen skall kunna vara uppkopplad och följa med ett barn som leker eller liknande utan att det blir för klumpigt eller att utrustningen går sönder.