47609-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Industrimaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror
Referensnummer: 18/129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för järnvaror inklusive el och vvs, och är indelad i följande varugrupper;
— Elverktyg/ små maskiner
— Handverktyg
— Fästelement
— Trädgårdsredskap
— El-varor
— VVS-varor
— Lastning /Transport
— Kemiska varor
— Fick- pannlampor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09211800 Oljor och produkter av petroleum, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 42600000 Verktygsmaskiner, 42650000 Pneumatiska eller motordrivna handverktyg, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44316000 Järnhandelsartiklar, 44510000 Verktyg, 44512000 Diverse handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen