476218-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Isröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avisning
Referensnummer: KSA 48-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90630000 Isröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg (KSA) kommer att utföra ambulanstransport med flygplan av typen Pilatus PC-24 och ha en beredskap dygnets alla timmar, året runt. För att säkerställa detta upphandlas avisning på flygplatserna Arlanda, Bromma, Malmö och Landvetter. Varje flygplats utgör ett eget anbudsområde och man önskar rangordna två leverantörer per flygplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen