47622-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Dynamsikt inköpssytem avseende underhåll riksgränsstängsel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamsikt inköpssytem avseende underhåll riksgränsstängsel
Beskrivning: Sametinget inbjuder härmed intresserade leverantörer till att delta i Dynamiska inköpssystemet gällande underhåll av riksgränsstängsel inom Norrbotten-,Västerbotten-, Jämtland och Dalarnas län. I arbetet med riksgränsstängsel ingår transport av både nytt och gammalt material, underhåll och reparation av befintligt riksgränsstängsel. Vi söker efter leverantörer som har erfarenhet av liknande arbete och med god lokalkännedom inom ovan nämnda områden samt fältvana i fjällmiljö.
Intern identifierare: 2026-131
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 34928200 Stängsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Alla frågor måste besvaras och kraven uppfyllas för att leverantören ska bli kvalificerad.
Intern identifierare: 1786261-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kategori 1
Beskrivning: Anbudslämnare måste välja minst en av kategorierna 1–5, men får lämna anbud på en, flera eller alla kategorier. Varje kategori är indelad i geografiska områden, och anbudslämnaren väljer de områden där man kan eller vill utföra uppdrag. I den här kategorin ingår underhållsarbete på riksgränsstängslet inom följande samebyars områden: Könkämä, Talma, Muonio och Korju.
Intern identifierare: 1786262-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kategori 2
Beskrivning: Anbudslämnare måste välja minst en av kategorierna 1–5, men får lämna anbud på en, flera eller alla kategorier. Varje kategori är indelad i geografiska områden, och anbudslämnaren väljer de områden där man kan eller vill utföra uppdrag. I den här kategorin ingår underhållsarbete på riksgränsstängslet inom följande samebyars områden: Semisjaur-Njarg,
Intern identifierare: 1847966-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kategori 3
Beskrivning: Anbudslämnare måste välja minst en av kategorierna 1–5, men får lämna anbud på en, flera eller alla kategorier. Varje kategori är indelad i geografiska områden, och anbudslämnaren väljer de områden där man kan eller vill utföra uppdrag. I den här kategorin ingår underhållsarbete på riksgränsstängslet inom följande samebyars områden: Ubmeje tjeälddie, Vilhemina norra, Vilhelmina södra, Voernese
Intern identifierare: 1847969-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kategori 4
Beskrivning: Anbudslämnare måste välja minst en av kategorierna 1–5, men får lämna anbud på en, flera eller alla kategorier. Varje kategori är indelad i geografiska områden, och anbudslämnaren väljer de områden där man kan eller vill utföra uppdrag. I den här kategorin ingår underhållsarbete på riksgränsstängslet inom följande samebyars områden: Njaarke, Kall sameby
Intern identifierare: 1847965-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Kategori 5
Beskrivning: Anbudslämnare måste välja minst en av kategorierna 1–5, men får lämna anbud på en, flera eller alla kategorier. Varje kategori är indelad i geografiska områden, och anbudslämnaren väljer de områden där man kan eller vill utföra uppdrag. I den här kategorin ingår underhållsarbete på riksgränsstängslet inom följande samebyars områden: Handöldalen, Mittådalen, Ruvhten sijte och Idre
Intern identifierare: 1847968-5