Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering för systemhandling för utbyggnationen av avloppsreningsverket
Referensnummer: 21/147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
För att möta befolkningsökningen och ökade krav på rening av avloppsvatten har Öckerö kommun beslutat att bygga ut och renovera Pinans avloppsreningsverk från en kapacitet på 14 000 pe till 20 000 pe.
Denna upphandling omfattar projektering för systemhandling för utbyggnationen av avloppsreningsverket samt en option om en detaljprojektering av densamma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen