476256-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT-konsulttjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för Försvarets materielverks och Försvarsmaktens behov av IT-konsulttjänster i följande tre ramavtalsområden vilka kommer att resultera i ramavtal med maximalt fyra leverantörer per ramavtalsområde:
1. IT-system,
2. Test av IT-system,
3. IT- & informationssäkerhet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 400 000 000 SEK
exkl. moms