476277-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Internettjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managed Security Serivces Provider (MSSP)
Referensnummer: 2020-01391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Managed Security Services samt vid behov tillhandahållande av incidenthanteringsteam samt konsulttjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att skydda Svenska Spel mot IT-hot i form av exempelvis intrång, bedrägerier och avbrott är Svenska Spel i behov av en MSSP. Dennes uppgift är främst att leverera högkvalitativa MSS-tjänster innefattande att genom sitt Security Operations Center (SOC) utföra 365/24/7-övervakning av genererade händelser/larm i Svenska Spels SIEM-lösning Microsoft Azure Sentinel, att därefter agera relevant på dessa händelser/larm och vid behov skapa incidenter till Svenska Spel för åtgärd, samt att ansvara för att löpande förbättra larmsättning och användningsfall. I det fall behov skulle uppstå, ingår även att dels med kort varsel kunna tillhandahålla Incidenthanteringsteam i syfte att hjälpa Svenska Spel att stoppa och avhjälpa pågående allvarliga incidenter, dels att kunna utföra konsulttjänster inom området.