476460-2023 - ResultatSverige-Landvetter: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultgrupp Uppställningsplatser och Bryggor Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2023-00962
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Etapp 1 omfattar 10 kod C och en kod E platser men mellanliggande rampyta,. Projektet inkluderar reinvestering i dagvatten inkl anläggningar för uppsamling av glykolförorenat vatten, transportsystem för flygplansbränsle, dricksvattenledningar så väl som betong- och asfaltsytor. Parallellt med detta kommer även bryggorna som ansluter mot flygplanen att bytas ut, Viss anpassning inne i terminalbyggnad kommer att krävas. Samtidigt kommer även det bakomliggande elsystemet att förstärkas, laddinfrastrukturen byggas ut och en uppställningsplats för el-flygplan kommer att iordningsställas.
Genomförandet av projektet beräknas ta 7–10 år, beroende på hur stora etapper projektet kan delas in i. Första etappen planeras genomföras 2024 – 2026. Projektering för etapp 1 planeras pågå Augusti 2023- Februari 2024. Uppdraget omfattar detaljprojektering inklusive relationshandlingar för etapp 1, samt option på kommande etapper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Senior teknikområdesspecialist Mark Yttre VA ledningssamordning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt ansökningsinbjudan.
Senior teknikområdesspecialist Flygplatsutformning
Del nr: 2
Senior teknikområdesspecialist Hydrant
Del nr: 3
Senior teknikområdesspecialist El yttre och hus inkl hiss
Del nr: 4
Senior teknikområdesspecialist VVS yttre och hus
Del nr: 5
Teknikområdesspecialist data och informationssamordning
Del nr: 6
Senior teknikområdesspecialist Bas-P
Del nr: 7
Senior teknikområdesspecialist Konstruktion Hus
Del nr: 8
Senior teknikområdesspecialist brand
Del nr: 9
Senior teknikområdesspecialist lås och larm
Del nr: 10