476477-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Elektricitet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elkraft
Referensnummer: 23-134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta Ramavtal tillgodoser några av HBVs medlemmars behov av elkraft. Detta avtal omfattar leverans och prissättning av el, elcertifikat, ursprungsgarantier och utgår från de behov som Beställaren har gällande leverans av el, till samtliga anläggningar som tillhör Beställaren under leveransperioden. Beställaren erhåller möjlighet att utgående från egen beslutad och specifik prissäkringsstrategi, genomföra prissäkringar av systempris, elområde, elcertifikat och miljövärden löpande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 20
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-20
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta Ramavtal tillgodoser några av HBVs medlemmars behov av elkraft. Detta avtal omfattar leverans och prissättning av el, elcertifikat, ursprungsgarantier och utgår från de behov som Beställaren har gällande leverans av el, till samtliga anläggningar som tillhör Beställaren under leveransperioden. Beställaren erhåller möjlighet att utgående från egen beslutad och specifik prissäkringsstrategi, genomföra prissäkringar av systempris, elområde, elcertifikat och miljövärden löpande. Prissäkringar ska erbjudas ner till minsta volym om 0,01 MW samt övrigt utifrån de löptider och kontrakt som finns noterade på Nasdaq OMX eller motsvarande. Leverantören förbinder sig att löpande rapportera både totala kostnader och samtliga ingående kostnadsparametrar, kostnadsprognoser samt känslighetsanalyser baserat på Beställarens aktuella portföljstatus. Ramavtalet omfattar balansansvar för Beställararens nettobehov av fysisk elkraft. Beställararen åtar sig att betala för levererade tjänster enligt villkoren i detta Ramavtal. Det är av väsentlig betydelse för Beställararen att leverantörens prissättning är transparent och tydlig i relation till marknadspriserna.