Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Vasagatan.
Referensnummer: 17/161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med projektet är att förbättra cykellösningarna på Vasagatan, Östra Järnvägsgatan, Vasaplan samt Norra Bantorget. Det är ett viktigt cykelstråk med regional betydelse, men har idag stora brister i trafiksäkerhet och framkomlighet. I stadens cykelplan anges stråket som ett pendlingsstråk. Det finns också brister i gatans gestaltning samt utrymme och trivsel för gående. Därför har projektet även som mål att förbättra gestaltningen samt öka attraktiviteten för gående genom att bredda gångbanorna och förbättra belysningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213316 Anläggning av gångbana, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen