476624-2021 - ResultatSverige-Luleå: Prenumerationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Agent för hantering av enstaka tidskriftprenumerationer
Referensnummer: LTU-480-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Biblioteket vid Luleå tekniska universitet upphandlar en agent för enstaka tidskrifter. Agenten ska leverera ett system som kan hantera enstaka tidskriftsprenumerationer i ett och samma gränssnitt, från beställning till uppföljning. Upphandlingens volym beräknas ligga i kostnadsnivån 850 000 SEK per år.
LTU önskar teckna avtal med en (1) Leverantör över ett (1) år och med möjlighet till årsvis förlängning upp till tre (3) år. Total avtalstid kan uppgå till maximalt fyra (4) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79980000 Prenumerationstjänster, 79995000 Biblioteksadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen