476630-2022 - ResultatSverige-Östersund: Skogsbruk och skogsavverkning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra skördare och skotare Torsta AB
Referensnummer: TAB2022/006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hyra av en (1) styck fabriksny skotare alternativt en (1) st. demonstrationskörd eller tidigare uthyrd skotare med max 1000 timmars driftstid till Torsta AB samt upphandling en(1) styck fabriksny slutavverkningsskördare alternativt en (1) demonstrationskörd eller tidigare uthyrd skördare med max 1000 timmar driftstid till Torsta AB
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kravspecifikation och anbudspris skotare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperioden är 2023-08-01-2025-06-30 med 11 månader per år för skotaren och 2023-09-01-2025-05-31 för skördaren. Option på förlängning upp till ytterligare 2 år.
Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte och gångtiden är ca 800 respektive 600 timmar per år.
Leverantören kommer att ges möjlighet att utnyttja utrustningen i demonstrationssyfte vid tillfällen då det inte stör skolans verksamhet.
Kravspecifikation och Anbudspris skördare
Del nr: 2