476647-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Försäljning av herrelös egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäljningsagent
Referensnummer: UPP 2020-175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70122110 Försäljning av herrelös egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att upphandla en försäljningsagent för genomförande av Tullverkets försäljning av Tullverkets fordon samt övrig egendom.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70322000 Uthyrning eller försäljning av herrelös egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att upphandla en försäljningsagent som vid behov kan genomföra
processen vid försäljning av Tullverkets och personbilar, lätta och tunga lastbilar, övriga fordon, båtar
entreprenad- och anläggningsmaskiner, inventarier samt övrig egendom. I uppdraget kan även ingå
avmontering av utrustning samt rekonditionering av fordonet.