Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetenskapsrådet vill med detta ramavtal uppnå en lösning som motsvarar Vetenskapsrådets behov av IT- konsulttjänster. Vetenskapsrådet har ett löpande behov av att komplettera den egna kapaciteten och kompetensen med inhyrd kapacitet och kompetens i form av IT-konsulttjänster för såväl längre uppdrag som kortare insatser av akut karaktär.