476754-2021 - ResultatSverige-Visby: Skanning och fakturering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Mottagartjänst av e-faktura, skanning samt tolkning av leverantörsfaktura
Referensnummer: RS 2021/525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999000 Skanning och fakturering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kort beskrivning av tjänsten
Tjänsten avser - leverans av elektroniska fakturor direkt från Region Gotlands leverantörer eller via anbudsgivarens samtrafikavtal. - posthantering, skanning, tolkning, verifiering och arkivering av Region Gotlands leverantörsfakturor som har inkommit i pappersformat. Även att ta emot leverantörsfakturor, i PDF-format, skickade via e-post till Region Gotland. Dessa fakturor ska konverteras till samma format, hanteras och levereras på samma sätt som fakturorna inkomna i pappersformat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79996000 Företagsadministration, 79999100 Skanning, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten avser
- leverans av elektroniska fakturor direkt från Region Gotlands leverantörer eller via anbudsgivarens samtrafikavtal.
- posthantering, skanning, tolkning, verifiering och arkivering av Region Gotlands leverantörsfakturor som har inkommit i pappersformat. Även att ta emot leverantörsfakturor, i PDF-format, skickade via e-post till Region Gotland. Dessa fakturor ska konverteras till samma format, hanteras och levereras på samma sätt som fakturorna inkomna i pappersformat.
Besvara och lämna anbud
Anbudsgivare som vill lämna anbud ska lämna det elektroniskt via systemet TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen.
Det är kostnadsfritt att använda systemet och att lämna anbud. Användarnamn och lösenord erhålls genom att registrera sig som leverantör på http://www.tendsign.com/lamna-anbud
Det företagsnamn och organisationsnummer som används vid registrering i Tendsign är det som kommer att visas som anbudsgivare i upphandlingen. Det är även för det företaget som alla kontroller sker, och eventuellt avtal tecknas med. Frågor och svar skickas via systemet till den kontaktperson som är anmäld i TendSign vid registrering av anbud.
Det är viktigt att anbudsgivaren kontrollerar att samtliga uppgifter vid registrering av företaget, anbudsgivaren, är korrekta. Kontrollera gärna att ni konsekvent anger företagsnamn (firma) och korrekt organisationsnummer på samtliga ställen där ni ombeds registrera uppgifter.
Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta TendSigns support, se ovanstående länk. TendSign har olika instruktionsfilmer upplagda i Youtube sök på "Visma TendSign" se bara till att ni väljer de senast daterade filmerna.