476827-2020 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster för tillgänglighet och användbarhet
Referensnummer: 2020/000536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmiljöverket har behov av experter för löpande rådgivning, kompetensutveckling och operativt stöd för att se att vi lever upp till lagkrav och vår egen strävan att tillhandahålla tillgängliga system och användbara tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Digital tillgänglighetsexpertis inom DOS-lagens områden
Del nr: 2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 75100000 Statsförvaltning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänster för användbarhetsundersökningar
Del nr: 3