Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsförsäkring LUMIRE
Referensnummer: KLF 2023/376
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fordonsförsäkring för Luleå Miljöresurs AB:s hela fordonsflotta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66510000 Försäkringar, 66513000 Rättshjälps- och allriskförsäkringar, 66513100 Rättsskyddsförsäkringar, 66514100 Försäkringar med anknytning till transport, 66514200 Fraktförsäkringar, 66516100 Ansvarsförsäkringar för motorfordon, 66516500 Försäkringstjänster avseende yrkesmässigt ansvar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen