476859-2021 - ResultatSverige-Köping: Datortjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende partneringavtal Datacenter
Referensnummer: VMKF-U 2021.62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72500000 Datortjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VMKF IT önskar stärka sin ställning som leverantör av kvalificerade IT-tjänster utifrån medlemskommunernas behov. För att uppnå detta krävs bl.a. en robust IT-infrastruktur där Datacenter med tillhörande lagring är en viktig del.
För ytterligare information, se bifogade handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48822000 Datorservrar, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72317000 Datalagring, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen