476876-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Underhåll av IT-programvara
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet Rior
Referensnummer: 2018-1582
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikförvaltningen har beslutat att genomföra en upphandling av support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet Rior (Rior).
Rior är ett, av TF utvecklat, IT-system som validerar reserapportering från taxileverantörer mot bokningar och uppdrag från trafiksystemet Samplan, validerar leverantörsstatistik, skapar fakturerings- och utbetalningsunderlag till ekonomisystem samt föder ett antal andra system så som statistik-, ärendehanterings-, ekonomi och tillståndssystem med data för deras behov.