476906-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetskonsulter
Referensnummer: UPPH2019-0141-0145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektavdelningen vid Fastighet och service (FOS) i Region Uppsala avser att handla upp fastighetskonsulttjänster för successiva avrop.
Upphandlingen är uppdelad i fem delområden/diarienummer:
Dnr UPPH2019-0141 Projektering
Dnr UPPH2019-0142 Byggadministration
Dnr UPPH2019-0143 Besiktning
Dnr UPPH2019-0144 Fastighetskonsult
Dnr UPPH2019-0145 Fastighetsvärderare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis, 71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen