476956-2018 - ResultatSverige-Solna: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter och tjänster för arbetsplats
Referensnummer: KS/2018:138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Produkter och tjänster för arbetsplats.
Beställaren efterfrågar en ramavtalsleverantör för området Arbetsplats som kan stå för stadens försörjning av hårdvara för Arbetsplats, driftstjänster för befintlig och tillkommande hårdvara samt arbetsplatsrelaterade tjänster för Solna stads samtliga anställda och elever. Beställaren eftersträvar en arbetsplats som uppfyller användarnas ökande krav på funktionalitet, mobilitet, access, förändringsbarhet och säker autentisering.
Syfte och målsättning är en kostnadseffektiv och kostnadstransparent leverans. Både produkter och tjänster som leverantören erbjuder ska vara flexibla, dynamiska och kontinuerligt utvecklas mot en differentierad miljö avseende teknik och utrustning, för att på bästa möjliga vis stödja de olika behov som stadens verksamheter har.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30214000 Arbetsstationer, 30237200 Datortillbehör, 32250000 Mobiltelefoner, 48218000 Programvara för licenshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Produkter och tjänster för arbetsplats.
Mål och syfte med upphandlingen
Beställaren efterfrågar en ramavtalsleverantör för området Arbetsplats som kan stå för stadens försörjning av hårdvara för Arbetsplats, driftstjänster för befintlig och tillkommande hårdvara samt arbetsplatsrelaterade tjänster för Solna stads samtliga anställda och elever. Beställaren efterfrågar tillförlitliga, flexibla, skalbara och kostnadseffektiva tjänster inom upphandlingsområdet. Leverantören förväntas agera proaktivt och rådgivande för att utveckla leveransen och sortimentet efter Beställarens behov. Beställaren eftersträvar en arbetsplats som uppfyller användarnas ökande krav på funktionalitet, mobilitet, access, förändringsbarhet och säker autentisering.
Avtalsform
Ramavtal (vidare även benämnt Avtal) kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet.
Avtalet gäller initialt i tjugofyra (24) månader från och med Effektiv leveransdag.
Beställaren har rätt till två (2) förlängningsoptioner på respektive tolv (12) månader. Respektive förlängningsoption träder i kraft under förutsättning att Beställaren inte säger upp avtalet minst sex (6) månader före den innevarande avtalsperiodens slut. Efter den andra förlängningsoptionen upphör Avtalet att gälla utan föregående uppsägning.