Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemodialysvård i Trelleborg
Referensnummer: 1900051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85111900 Sjukhusdialys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att teckna avtal med en leverantör som genom evidensbaserad behandling tillhandahåller hemodialysvård främst för befolkningen i kommunerna Svedala, Vellinge och Trelleborg men även för personer boende i övriga Skåne med kronisk njursvikt och som har behov av poliklinisk hemodialysbehandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen