476971-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Rehabiliteringstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskooperativ
Referensnummer: 2019-17285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312500 Rehabiliteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården är upphandlande myndighet med organisationsnummer 202100-0225 och inbjuder härmed att lämna anbud i fråga om ramavtal för arbetskooperativ enligt denna anbudsinbjudan inklusive angivna krav i bifogade bilagor. Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal Leverantörer för placering i arbetskooperativ av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen FäL).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75231200 Tjänster i samband med kvarhållande i häkte och rehabilitering av brottslingar, 85310000 Socialt arbete, 85312510 Yrkesrehabilitering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar arbetskooperativ som antingen drivs i ideellt format i form av ekonomisk förening eller stiftelse eller i kommersiell form som aktiebolag, handelsbolag eller enskild firma.
Arbetskooperativ är enligt Kriminalvårdens definition en verksamhet som under miljöterapeutiska former fokuserar på arbete och arbetsträning kombinerat med social träning och ett drogfritt boende.
Arbetskooperativ utgör i denna upphandling ett placeringsalternativ för dömda och inte en specifik organisationsform för kooperativt ägande. Den placerade, som inte ska ha något aktuellt behov av behandling av missbruk, beroende eller annan behandlingsbar problematik, bor och arbetstränar i verksamheten eller arbetar på uppdrag utanför anläggningen tillsammans med arbetskooperativets personal. Verksamheten är, förutom avgifterna från placerande enheter, finansierad genom försäljningen av i kooperativet producerade varor och tjänster.
När Kriminalvårdens och socialtjänstens betalningsansvar upphör ska den placerade kunna bo kvar och arbeta i kooperativet. Alla som väljer att bo kvar efter att betalningsansvaret upphört och verkar inom arbetskooperativet får sin utkomst därifrån.