See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende kompletteringar av befintlig markutrustning på Saltsjöbanan och Lidingöbanan
Beskrivning: Ramavtal för markutrustning ATC till Saltsjöbanan och Lidingöbanan. Alla stationer som nu byggs om längs Saltsjöbanan samt uppdatering på Lidingöbanan måste ha ett marksystem som stödjer ombordssystemet för att ATC ska fungera med fordonen. ATC-marksystemet som är kompatibelt med ombordssystemet kan endast levereras av Siemens så av tekniska skäl är det därför nödvändigt att Siemens fortsatt levererar ATC-marksystem.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34632000 Trafikledningsutrustning för järnvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:209:Lot:1