Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gräv- och lastmaskinstjänster
Referensnummer: 21MB1529
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens mål och syfte är att tillgodose Stockholm Vatten och Avfalls (SVOA) behov av gräv- och lastmaskinstjänster med hög kvalitet och god hållbarhet samt förenkla för den interna beställaren att få rätt typ av tjänst. Behovet finns främst inom område Ledningsnät Produktion och deras planerade som oplanerade behov. Vissa tjänster kan även komma att beställas av övriga delar av verksamheten som finns inom SVOA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/05/2022Slut: 30/04/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
SVOA har rätt att förlänga ramavtalet i upp till fyra år, efter överenskommelse med leverantör. Förlängning kan ske vid flera tillfällen men ramavtalstiden kan sammantaget uppgå till högst sex år. Eventuell förlängning kommer att meddelas leverantören senast sex månader innan förlängningen kommer att träda ikraft.