477425-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni KST 2017.
Referensnummer: KS 2017/673
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna i Sydnärke, Kumla, Askersund, Hallsberg, Laxå och Lekeberg har beslutat att handla upp Telefoni med operatörstjänster som KST, Kommunikation som tjänst.
Intresseanmälan
Härmed inbjuds ni att inkomma med intresseanmälan för att delta i det fortsatta anbudsförfarandet avseende en flexibelt och framtidssäker telefonitjänst omfattande tjänster för växelsystem med fasta och mobila operatörstjänster.
Avtalsstart
Ambitionen med upphandlingen är att den nya tjänsten ska vara i drift under kvartal två 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen