477518-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster
Referensnummer: 271/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar kvalificerade trädvårdstjänster såsom besiktning och konsultation gällande skador och sjukdomsbild samt beskärning, nedtagning och andra trädvårdsinsater som kräver särskild kompetens.
Avtalet innefattar följande trädvårdstjänster:
*Besiktning och konsultation gällande skador och sjukdomsbild
*Beskärning och nedtagning av träd, samt övriga arbeten i anslutning härtill.
Samtliga tjänster utföres inom Göteborgs Stad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen