477520-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: E-lärande
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för produktion av webbutbildning
Referensnummer: 2018/0286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80420000 E-lärande
II.1.4.
Kort beskrivning
Sedan våren 2016 driver Arbetsgivarverket flera strategiska projekt som har sin utgångspunkt i en arbetsgivarpolitisk strategi för de statliga arbetsgivarna. Projekten ska bidra till ökad utveckling, innovation, attraktivitet samt skapa förutsättningar för tydliga arbetsgivarföreträdare inom statlig verksamhet. Efterfrågan på webbaserade utbildning har i och med den statliga arbetsgivarpolitiska strategin ökat. För att möta den ökade efterfrågan behöver Arbetsgivarverket upphandla en (1) leverantör som kan leverera följande:
Produktion avseende webbutbildning. Upphandlingen avser succesiva beställningar av uppdrag som kan omfatta ett brett spektrum av tjänster avseende webbutbildning då Arbetsgivarverket saknar egna resurser inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48931000 Programvara för utbildning, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsgivarverket har som mål att under 2018/2019 utveckla två webbutbildningar. För dessa två planerade pilotutbildningar kommer målgruppen att vara chefer och ledare i Arbetsgivarverkets medlemsorganisation. Personer med ett chefsuppdrag uppgår till ca 17 000 personer. När vi adderar funktioner som har ledaruppdrag, estimerar vi en samlad målgrupp på ca 30 000 personer.
De två pilotutbildningarna ska produceras parallellt med start så snart som möjligt efter avtalstecknande. Utöver de två webbutbildningar som nämns ovan uppskattar Arbetsgivarverket att under avtalsperioden producera ytterligare ca två webbutbildningar per år. Arbetsgivarverket garanterar emellertid inte denna volym, det verkliga utfallet kan bli såväl lägre som högre.