See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skyddat boende för tillfällig heldygnsvistelse
Beskrivning: Upphandlingscenter upphandlar under sommaren 2025 skyddade boenden åt ett flertal kommuner i Dalarna för kommande ramavtal. Skyddat boende ska enligt definitionen vara ett boende som via socialtjänstens beslut tillfälligt tar emot enskilda som befinner sig i risk för hot, våld eller andra övergrepp. Insatserna ska syfta till att skydda och stödja enskilda och boendena ska vara bemannade med personal som är kvalificerad för insatserna. Ramavtalet ska omfatta ett år med möjlighet till förlängning med ett år i taget under ytterligare tre år. I enlighet med ny lagstiftning krävs tillstånd från IVO eller bevis på ansökan om tillstånd från IVO för att kvalificeras till detta avtal. Leverantörer av skyddat boende med god erfarenhet och bred kompetens inom området som kan tillförsäkra en trygg och säker vård i enlighet med rådande direktiv eftersöks i för detta avtal. Kommande avtal delas upp i fyra grupper omfattandes skyddat boende motsvarande kollektivt boende för vuxna kollektivt boende för vuxna med medföljande barn semikollektivt/icke kollektivt boende för vuxna semikollektivt/icke kollektivt boende för vuxna med medföljande barn
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kollektivt boende för vuxna
Beskrivning: Kollektivt skyddat boende för vuxna Boende som tillgodoser vuxna med skyddsbehov en säker miljö där de kan bo tillsammans med andra i liknande situationer, samtidigt som de får tillgång till stödinsatser och resurser för att återuppbygga sina liv. Här ges utrymme för att tillgodose behov av skyddat boende för individer med problematik av sådan art att det föranleder att verksamheten inte tar emot vuxna med medföljande barn. Här finns personal på plats dygnets alla timmar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96299:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kollektivt boende för vuxna med medföljande barn
Beskrivning: Kollektivt skyddat boende för vuxna med medföljande barn Boende som erbjuder säkerhet, skydd och stöd för familjer med skyddsbehov. I detta boende bor vuxna tillsammans med sina barn i en gemensam och trygg miljö, där de kan dela erfarenheter och stödja varandra samtidigt som det finns tillgång till professionell hjälp och resurser för att främja både vuxnas och barns välbefinnande och återhämtning. Här finns personal på plats dygnets alla timmar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96299:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Semikollektivt/icke kollektivt boende för vuxna
Beskrivning: Semikollektivt/icke kollektivt skyddat boende för vuxna Icke kollektivt boende erbjuder individuell säkerhet och skydd för vuxna med skyddsbehov. Varje individ tillgodoses egen bostad samtidigt som de får tillgång till stöd och resurser. Semikollektivt kombinerar inslag av både kollektivt och individuellt boende. Varje individ tillgodoses egen bostad men ett personalutrymme och personal finns nära och tillgänglig. Gemensamma utrymmen och resurser kan förekomma.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96299:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Semikollektivt/icke kollektivt boende för vuxna med medföljande barn
Beskrivning: Semikollektivt/icke kollektivt skyddat boende för vuxna med medföljande barn Icke kollektivt boende erbjuder individuell säkerhet och skydd för familjer med skyddsbehov. I detta boende får varje vuxen och deras barn en egen bostad samtidigt som stöd och resurser finns tillgängliga för att hjälpa familjerna. Semikollektivt boende erbjuder en säker och stödjande miljö i en egen bostad med ett personalutrymme i nära anslutning och personal nära tillgänglig. Det kan förekomma att gemsamma utrymmen och resurser delas med andra familjer.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96299:Lot:4