Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Sveus
Referensnummer: RS 2018-05747
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) upphandlar ramavtal avseende kvalificerade konsulttjänster för analys och uppföljning av insatser, vårdutfall och resursåtgång inom svensk sjukvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Analys och uppföljning inom Sveus analysplattform
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområdet avser analyser och uppföljning av svensk hälso- och sjukvårdsdata relaterat till Sveus analysplattform. Arbetsuppgifterna kan utgöras av analysmodeller; utveckling av statistiska bearbetningsmetoder; specificering av presentationsformer för olika målgrupper; etc.
Ersättningssystem inom Sveus analysplattform
Del nr: 2
Avtalsområdet avser ersättningssystem inom svensk hälso- och sjukvårdsdata relaterat till Sveus analysplattform. Arbetsuppgifterna kan utgöras av framtagning och utveckling av ersättningsmodeller för något diagnosområde; identifiering av hälso- och sjukvårdsdata som kan adderas till Sveusplattformen; simulering av effekter för olika betalningsmodeller; etc.
Teknisk integration, utveckling och implementation inom Sveus analysplattform
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys
Avtalsområdet avser teknisk utveckling och integration av systemlösningar relaterade till Sveus analysplattform. Arbetsuppgifterna kan utgöras av: teknisk integration mellan datamängder i olika vårdsystem inom svensk hälso- och sjukvård och Sveus analysplattform; utveckling av system, applikationer och tjänster baserade på data i Sveus analysplattform; applikationsdrift, underhåll och support gällande utvecklade applikationer; etc.