Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för antikroppar och immunologiska k
Referensnummer: V-2022-0515
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33696500 Laboratoriereagenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolan för kemi, bioteknologi och hälsa (CBH-skolan) erbjuder etablerade spjutspetsteknologier och expertis som service till det svenska forskarsamhället. För att kunna fortsätta att erbjuda de metoder inom proteomik-området som har tagits fram under flera år behöver KTH inrätta detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av antikroppar och immunologiska kit för att upprätthålla kvalitet, robusthet och reproducerbarhet för uppsatta metoder inom proteomikområdet.
Syftet med denna upphandling är att teckna ett avtal om en period om två år med möjlighet till förlängning ytterligare två år för dessa produkter som skyddas av ensamrätt.
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej