477742-2017 - ResultatSverige-Arboga: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemförvaltning med tillhörande metodstöd.
Referensnummer: 16FMV3121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV bedriver systemförvaltning för de fyra (4) systemen PSUHP, PMF, PDR och REF samt metodstöd för verksamhet kopplat till systemen. De olika områdena inom verksamheten benämns Underhållsplaner (PSUHP), Materielförteckningar (PMF) samt Grund- och Förvaltningsdata, GoF (PDR och REF).
FMV avser upphandla ett ramavtal med en leverantör för systemförvaltning av systemen samt stöd till det metodstöd som bedrivs av verksamhetsnära förvaltning.
Leverantörens åtagande inom systemförvaltning innebär exempelvis administration, anpassningar, rättningar, support och underhåll av systemen. Leverantörens åtagande inom stöd till metodstöd innebär exempelvis beredning av verksamhetens behov, avancerad support, stöd vid användarutbildning samt uppdatering av manualer och handböcker.
Leverantörens resurser kommer under avtalstiden utföra tjänsterna i egen lokal men resor till av FMV anvisad plats kommer att förekomma.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pos
1 Systemförvaltning PSUHP fast pris per månad och system
4 Systemförvaltning PDR fast pris per månad och system
7 Systemförvaltning REF fast pris per månad och system
9 Systemförvaltning PMF fast pris per månad och system
2 Vidareutveckling PSUHP SEK/timme för resp resursroll (testare, testledare, applikationskonsult, systemutvecklare, projektledare)
5 Vidareutveckling PDR SEK/timme för resp resursroll (testare, testledare, applikationskonsult, systemutvecklare, projektledare)
8 Vidareutveckling REF SEK/timme för resp resursroll (testare, testledare, applikationskonsult, systemutvecklare, projektledare)
10 Vidareutveckling PMF SEK/timme för resp resursroll (testare, testledare, applikationskonsult, systemutvecklare, projektledare)
3 Metodstöd Underhållsplan SEK/timme
8 Metodstöd GOF SEK/timme
11 Metodstöd materielförteckningar SEK/timme.