Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling av ny webbplats samt drift och förvaltning
Referensnummer: ADM 89-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagens ombudsmän (JO), genomför en upphandling av uppdrag som omfattar utveckling av ny webbplats samt drift och förvaltning av densamma.
Eftersom uppdragen både involverar strategi och genomförande så lägger Beställaren stor vikt vid att Leverantören har en bred erfarenhet och kunnande inom både strategisk webbkommunikation och teknisk webbutveckling. Design och funktion bör ses som en helhet och inte som två separata delar i utvecklingsprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att teckna avtal med en Leverantör för utveckling av ny webbplats (utvecklingsfasen) samt drift och förvaltning av densamma (drift- och förvaltningsfasen).