477861-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hästar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hovslagartjänster till Försvarsmakten
Referensnummer: 18FMV4442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03322300 Hästar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten innefattar skoning och verkning av ca 70 stycken hästar. Uppdraget omfattar:
— Skoning inkl. verkning
— Skoning inkl. verkning för tung häst (Pukhäst/Shire)
— Omsömnad av tapp-/glappsko
— Sko med sulor och hoofgrip efter behov
— Sjukvårdsåtgärder vid strålröta, hovböld, plastning, hovspricka m.m. samt sko med sjukbeslag
— Viss svets- och smidesarbete
— Nitning och plastning av hovsprickor
— Avtagande av skor och verkning inför betesgång
— Skoning av samtliga hästar direkt efter betesgång inom en period av 5 dagar
— Deltagande i understödsgrupp vid beriden eskort
— Utbildning av soldater och befäl i tappskoning
Skoning och verkning sker med ca 4-6 veckors intervall. Livgardets hovslagarsmedja disponeras och skor, söm samt verktyg och övriga maskiner, inklusive underhåll av dessa, tillhandahålls av Livgardet. Arbetet omfattar ca 20h/vecka efter avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03322300 Hästar, 44316500 Smide
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal för hovslagartjänster till Försvarsmaktens hästar.
Tjänsten innefattar skoning och verkning av ca 70 stycken hästar, huvudsakligen på verksamhetsområdet Lidingövägen 28 i Stockholm. Uppdraget omfattar:
Skoning och verkning sker med ca 4-6 veckors intervall. Livgardets hovslagarsmedja disponeras och skor, söm samt verktyg och övriga maskiner, inklusive underhåll av dessa, tillhandahålls av Livgardet. Arbetet omfattar ca 20h/vecka efter avrop. Försvarsmakten garanterar dock inga volymer utan nämnd omfattning i timmar och antalet hästar ska fungera som vägledning.