477865-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Tapetsering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måleritjänster 2018
Referensnummer: 281/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432220 Tapetsering
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad, Helsingborgs Arena och Scen samt Öresundskraft genomför en gemensam upphandling av entreprenör för måleritjänster vilket inkluderar målning och tapetsering inom beställarens fastighetsbestånd.
Även konsulttjänster såsom rådgivning och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
Undantaget är spänningssatta miljöer samt produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion. Undantag kan även komma att gälla för byggnader vilka ingår i bevarandeprogrammet, kulturbyggnader samt Kulturförvaltningens utställningsproduktioner då beställare har behov av specifik kompetens.
Ramavtal tecknas med totalt maximalt sex (6) leverantörer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432220 Tapetsering, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen