477929-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Medicinska programvaruutvecklingstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prehospital journal
Referensnummer: RJL 2022/311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ambulansjournal med system för kommunikation till akutmottagning samt Region Jönköpings läns TIB verksamhet (Tjänsteman i beredskap).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar i stora drag:
Leverans och tillhandahållande av prehospital journal, nedan kallat Systemet.
Licens och nyttjanderätt för Systemet
Installation, konfiguration, acceptanskontroll och provperiod till efterfrågad driftfunktionalitet för Systemet
Integrationer enligt kravspecifikation
Dokumentation för användare och tekniker
Utbildning av användare och teknisk personal
Konsulttjänster vid behov för ytterligare installationer/integrationer
Support, felrättning, felavhjälpning, förvaltning och vidareutveckling av systemet
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Avtalsperiod
Avtalet löper från och med 2023-08-02 till och med 2028-08-01.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 60 månader och avtalets maximala löptid är således sammanlagt 10 år.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.