477937-2021 - PlaneringSverige-Växjö: Synhjälpmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörsvisning av synhjälpmedel: Förstorande videosystem
Referensnummer: 21RGK1435
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38624000 Synhjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg avser att upphandla följande synhjälpmedel inom området ISO-kod 22 03 18 Förstorande videoystem:
*Läskamera och läskamerasystem, enkla och avancerade. Stationärt, bärbart samt handhållet.
Vi önskar att uppdatera oss på lämpliga produkter som finns på marknaden, så att relevanta krav kan ställas i vår kommande upphandling. Vi ger därför leverantörer möjligheten att presentera sina produkter inom angivna produktgrupper den 20,21 eller 25:e oktober 2021.
Deltagande och uppgift om antal och vilka produkter som ni tänker visa (så vi kan planera tidsåtgången) ska anmälas till Olivia Berg via mail: olivia.e.berg@kronoberg.se senast 2021-10-08.
Vi är inte intresserade utav företagspresentationer, utan vi vill veta vad som finns på marknaden och ev. vad som är på väg in på marknaden inom angivet område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se beskrivning ovan.