477977-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skola 1, Skola 2 - Elprojektering
Referensnummer: KFA 2018/388-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar projektering av kraftförsörjning, el-, tele- och transportsystem, styr- och övervakning (ej VVS) och tomrör för andra discipliner t.ex. inbrotts-, brandlarm, AV-system och datanätverk för skolor enligt nedan.
Objekten är två grundskolor i behov av nedanstående:
— Skola 1: Nybyggnad av skola för c:a 900 elever, årskurs F-9, tre paralleller med tillagningskök och idrottshall.
— Skola 2: Om-, ny- eller tillbyggnad av grundskola för c:a 600 elever.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen