477988-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus och makadam
Referensnummer: KS 2019/1223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och leverans av Grus, Makadam, jord och flis.
Avsikten är att teckna ramavtal med en leverantör.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212400 Jord, 14212430 Stenflis, 14213000 Makadam, tjärmakadam och oljesand
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för inköp och leverans av Grus och Makadam.
Föregående år var volymen 1 500 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 18 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Maximal kvantitet som kan avropas på avtalet är:
Position
Produkt
Maximal kvantitet (ton)
1
Förstärkningslager Bergkross, 0‐45
7 200
2
Bergbärlager, 0‐90
6 000
3
Slitlager grus bergkross, 0‐16
14 400
4
Gångbanegrus bergkross, Rödaktig, 0‐8
5
Dräneringsgrus, Harpad, 0‐8
4 800
6
Makadam, 2-5
1 200
7
Makadam, 16‐32 bergkross
8
Stenmjöl (fogsand). 0-2
9
Stenmjöl, 0‐4
10
Sand, fallgrus 0‐4 (EU‐sand)
3 600
11
Murgrus (Sandlådegrus bakbar)
2 400
12
Kabelgrus, 0‐8
13
Fyllnadsgrus 0-125
Maximal kvantitet (m3)
14
U-jord
9 600
15
E-Jord
16
R-dress
17
Harpad Matjord
18
Flis, Klenflis till fritidsspår, 0-20
19
Flis, Rabatter 0-60
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1+1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.