478031-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudentreprenadavtal elnätstjänster.
Referensnummer: 17/00230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en ansökningsinbjudan för leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs (nedan kallad Kraftringen) kommande upphandling av Huvudentreprenadavtal avseende elnätstjänster inom spänningsområde 0,4 – 130 kV.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.1 Inledning
1.3 Beskrivning av Kraftringen Nät AB
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen. Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se
4.1 Bedömning referensuppdrag
Kraftringen kommer att kontakta referenterna och be dem betygsätta hur väl ansökande uppfyller följande parametrar:
Kvalitet på arbete
Tidplan
ÄTor – hur stor del var ÄTor av kontraktsumman
Arbetsmiljö
Samarbetsförmåga och tillgänglighet
Varje parameter betygsätts enligt följande:
Betyg 5: Uppfyllt kravet helt och fullt
Betyg 4: Uppfyllt kravet nästan helt och fullt
Betyg 3: Uppfyllt kravet till stor del
Betyg 2: Uppfyllt kravet till viss del
Betyg 1: Uppfyllt kravet i liten omfattning
Referenter som kontaktas får betygsätta varje parameter med 1-5. För varje referent räknas ett genomsnittsbetyg ut för samtliga parametrar. Sedan beräknas ett genomsnittsbetyg ut för de tre referenterna. Ansökande måste minst erhålla genomsnittsbetyget 3,5 för att få lämna anbud.
Genomsnittsbetyget omvandlas till poäng i utvärderingen där ett betygssteg motsvarar 1 poäng. Ansökande kan således max erhålla snittbetyget 5 vilket motsvarar 5 poäng.
Angivna referenter ska vara förvarnade om att Kraftringen kommer att kontakta dem mellan den 15 och 19 januari 2018. Angivna referenter ska vara tillgängliga någon gång mellan den 15 och 19.1.2018.
4.3 Bedömning kompetens och erfarenhet nyckelpersoner
Kompetens är dokumenterad kunskap och dokumenterad tillämpning av detta.
Kompetensen och erfarenheten hos personal som ska utföra tjänsterna specificerade i punk 3.8 bedöms utifrån CV, personlig beskrivning samt genomförda uppdrag som är av särskilt intresse för denna upphandling.
Relevant utbildning och erfarenhet av efterfrågade tjänster hos en person som har mindre erfarenhet eller saknar utbildning värderas inte lika högt som kompetensen hos en person med meriter och minst ett par års erfarenhet av tjänsten.
Utvärdering och bedömning för varje tjänst görs utifrån följande poängskala:
Excellent: 5 poäng
Mycket stort mervärde: 4poäng
Stort mervärde: 3 poäng
Mervärde: 2 poäng
Kravnivån är uppfylld: 1 poäng
Medelvärdet av den totala poängen för samtliga tjänster räknas in ansökandes slutpoäng. Max kan 5 poäng erhållas.
4.4 Beräkning av resultat
Ansökandes slutpoäng = totalpoäng Referensuppdrag + totalpoäng Referensuppdrag per produktområde + totalpoäng Kompetens och erfarenhet nyckelpersoner
Max kan 12 poäng erhållas.