478088-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Smedtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssmide
Referensnummer: UH2022-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71550000 Smedtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för fastighetssmide och därmed tillhörande tjänster, för SÖRABs anläggningar. Till största delen kommer entreprenaden hantera service och reparationer av befintliga installationer som räcken, trappor, komprimatorer, ståldörrar, portbalkar etc. Arbeten kräver servicebil med erforderlig utrustning för att kunna göra reparation på plats, i vissa fall kan alternativt reparation/tillverkning ske hos entreprenören och montering sedan sker på plats.
Planerad start av leverans 2022-11-01 och avtalet sträcker sig till 2024-10-31 med möjlighet för SÖRAB att förlänga avtalet till 2026-10-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44316500 Smide, 50000000 Reparation och underhåll, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen