478102-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pelletsleveranser
Referensnummer: UH/20/229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med detta avtal är att se till att logistik mellan produktionsort (Hedensbyn/Skelleftehamn) och förbrukningsställe (SKAB egna anläggningar) hanteras och regleras mellan parterna på ett för parterna effektivt och kvalitativt sätt.
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Pelletsleveranser, med diarienummer UH/20/229, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen