478135-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Installation av eldistributionsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenader för eldistribution
Referensnummer: 20/136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51112100 Installation av eldistributionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nedan angivna arbeten i Tekniska verkens anläggningar i Linköping, Katrineholm samt eventuellt Mjölby. Arbeten kommer att utföras både på landsbygd och inom tätort.
Uppskattat totalvolym per år är cirka 30 MSEK.
Arbeten som kan förekomma är:
Förnyelsearbeten/förändringsarbeten/underhållsarbeten på eldistributionsnät med spänningsnivåerna 0,4 - 24 kV, där inkoppling ingår
Förstärkningsarbeten inom lokalnät
Nätstationsbyten
Kabelskåpsbyten
Förnyelsearbete på belysningsanläggning
Besiktning och/eller åtgärder efter besiktning av nätstationer
Åtgärder av kabelskåp
Besiktning och/eller åtgärder efter besiktning av friledningsfrånskiljare
Seriebyten av ljuskällor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Syfte med upphandlingen är att skapar rätt förutsättningar för B att lyckas hålla en tillräcklig förnyelsetakt och byta ut äldre delar som inte genererar något värde längre samt även hålla de investeringsnivåer som åligger B. B klarar inte av detta med de (i dagsläget) interna resurserna. Främsta anledningen är att B inte har tillräcklig mängd interna resurser men också att B kan komma att efterfrågar kompetens som inte finns internt eller att viss utrustning saknas för att utföra projekt på effektivaste sätt.
Omfattning
Även kringliggande tjänster eller tillhörande tjänster kan bli aktuella under avtalsperioden. Kringliggande tjänster eller tillhörande tjänster gäller utan förbindelse för B.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.