Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - huvudleverantör
Referensnummer: 21-251-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar huvudgrupp livsmedel: huvudleverantör av livsmedel till Gislaveds kommun och Gnosjö kommun.
Upphandlingen avser successiva leveranser till kommunernas samtliga beställande enheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se uppgifter i upphandlingsdokumenten.