Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling livsmedel, färskt kött och grönsaker, Sunne,Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner
Referensnummer: KST2019/731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne, Torsby, Hagfors, Munkfors kommuner har beslutat att i ett antal gemensamma upphandlingar upphandla livsmedel. Befintliga livsmedelavtal är uppdelade på 8 olika områden och gäller t o m 2020-09-30 såvida inte förlängning sker.
Denna upphandling avser produktgrupperna:
1. Färskt kött
2. Färska grönsaker
3. Potatis
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Produktområde 1: Färskt kött
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15113000 Fläskkött
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktområde 2.1: Grönsaker och rotfrukter och produktområde 2.2 Potatis
Del nr: 2