478222-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CT Kontrastinjektorer
Referensnummer: UPPH2021-00256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser CT Kontrastinjektorer som ska användas vid Bild och Funktionsmedicinskt Centrum (BFC) vid Akademiska sjukhuset.
Upphandlingen omfattar även installation av utrustningen, förbrukningsmaterial, utbildning av användare och medicintekniker samt förslag till servicekontrakt efter utrustningens garantitid.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i Bilaga Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2021-10-19 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33696000 Reagens och kontrastmedel, 51400000 Installation av medicinsk och kirurgisk utrustning, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen